Для власного невеликого господарства мати кормову базу дуже вигідно з економічної точки зору. Можна купити сіно у сторонніх виробників, але це не тільки призводить до додаткових фінансових витрат, але і може бути наслідком купівлі «кота в мішку», тому що ви не знатимете характеристики корму, якість просушування та склад.
Фермери-початківці не завжди знають, яку можна посіяти траву під сінокіс. При цьому в Росії немає особливих проблем з родючими ґрунтами, тому з давніх-давен люди самі сіяли траву своїй худобі на корм. Сьогодні на ділянці можна посіяти конюшину, люцерну, фацелію і козлятник – кормові трави, які мають досить гарні поживні властивості. Вони добре ростуть, тому дають велику кількість сіна.
Можна використовувати спеціалізовані травосуміші, які формують багаторічний травостій. Такі суміші складаються з різних рослинних сортів, що відрізняються один від одного біо- та еко особливостями, менше піддаються негативним впливам зовнішнього середовища, шкідникам та захворюванням.
Трав’яні суміші благотворно впливають на родючість ґрунту, саме тому фермери найчастіше використовують ці рослини. Важливим фактом для посіву є зона посадки трави. Це має бути висока чи знижена місцевість.
Підготовка грунту
Для посіву кормової трави підійдуть ділянки з низинними луками, окультуреними осушеними болотами. Ці угіддя характеризуються родючим ґрунтом: тут достатньо зволоження, внаслідок чого забезпечується хороший урожай трави для сіна. Для зрошуваних культурних пасовищ підійдуть ділянки поблизу тваринницьких ферм із джерелами води для подальшого зрошення.
Перед проведенням посіву необхідно перевірити ґрунт на реакцію спеціального ґрунтового розчину. Обробіток ґрунту буває основним і передпосівним. Перед основною обробкою ґрунт потрібно удобрити:
- гноєм;
- торфом;
- рослинами-сидератами.
Не варто забувати і про мінеральні добрива. Особливо це стосується малопродуктивних кормових угідь.
Посів кормових трав
Сівба багаторічної кормової трави на сіно часто відбувається під покрив однорічних рослинних культур. Це з тим, що багаторічні трави в посівний рік розвиваються повільніше і низько продуктивні. Повноцінний урожай багаторічна культура дає на другий рік.
Посів насіння рослин для корму залежить від:
- культури землеробства;
- типу ґрунту;
- умови навколишнього клімату;
- технічних можливостей.
Існує два способи посіву – безпокровний та підпокровний. Засівається ґрунт також у певні терміни, які залежать від ґрунтового покриву, родючості, готовності угіддя до засіву. Виділяють ранньовесняні, літні, осінні та підзимові посіви. Засівати злакові культури потрібно, дотримуючись усіх цих моментів. Тим, хто планує придбати ділянку в Україні та в планах зайнятися тваринництвом, необхідно заздалегідь дізнатися, якими травами засіваються пасовища в Україні.
Види посіву
Головна мета посадки рослинних культур – оптимальне розташування бульб, насіння з подальшим отриманням великого врожаю. Розрізняють такі види посадки насіння:
- Рядова. Цей спосіб посадки найчастіше використовується незалежно від типу посівного матеріалу.
- Перехресна. Цей спосіб покращує порядок розташування насіння по площі ділянки, забезпечуючи їх рівномірний розподіл.
- Вузькорядна. Це вид рядового посіву, при якому ширина міжрядь – удвічі менша.
- Широкорядна. Ширина між рядами відносно більша, що дає змогу обробляти ґрунт механізованим способом.
- Стрічкова. Модифікований вид широкорядної посадки. Використовується для сівби овочевих культур.
- Пунктирна. Насіння рослин розподіляється на однаковій відстані.
- Гніздова. При цьому способі можлива поздовжня та поперечна культивація.
Для засіву сільськогосподарських культур часто застосовують два види – гніздовий та рядовий.
Способи та строки посіву кормових трав
Час посадки насіння кормових трав залежить від кількох моментів. Як правило, садять у квітні чи травні, але можна робити це і влітку, восени і навіть взимку, якщо у регіоні теплий та сприятливий клімат. Влітку краще садити насіння у червні чи липні. Восени посів проводиться до середини жовтня.
Для посіву багаторічних кормових трав використовують два основні способи – безпокровний та підпокровний. У першому випадку засів угіддя відбувається навесні, а в другому – влітку та восени. В осінній період кормові трави засівають разом із озимими. Чим пізніше буде засіяна ділянка, тим вищий ризик отримати низький урожай.
Засів насіння трави для сіножаті під покрив вважається надійнішим, оскільки культура не змішується з бур’янами, що дозволяє отримати повноцінний трав’янистий урожай. Для цього способу краще використовувати спеціальні сівалки.
Часто власники невеликих угідь, хто вперше заводить домашню живність, не знають, де взяти насіння трави на сіно. Придбати їх можна у нас, у “Smart Agro Plus”, де завжди великий вибір посівного матеріалу під будь-які цілі. Фахівці компанії проконсультують щодо вибору кормової трави залежно від кліматичних умов вашого регіону.
Первинний посів
Відразу сіяти багаторічні трави на підготовлену земельну ділянку не можна – це перешкоджає швидкому виростанню. До того ж через наявність бур’янів багаторічникам важче набрати силу. Тому перед посадкою багаторічника слід посадити покривну культуру, яка оберігатиме насіння від негативного впливу довкілля.
Покривна культура не дає бур’янам рости. Крім того, ці рослини стануть добрим кормом для тварин (наприклад, овець). Для покривної культури можна як захист від бур’янів підсаджувати такі трави, як віка та овес.
Посів багаторічників
Придатним часом для засіву насіння багаторічників вважається квітень-травень. Таким чином, трава зацвіте влітку чи восени. Склад та норму насіння визначають, виходячи з особливостей ґрунту. Посів багаторічників для випасу в Україні відбувається після первинної обробки землі та внесення добрив. Багаторічники, які потрапляють у ґрунт після 15 серпня, погано ростуть і важко переносять зимовий період.
До таких трав належать:
- конюшина лучна;
- люцерна синя;
- донник;
- тимофіївка лугова;
- їжа збірна;
- житняк.
При засіванні багаторічних трав частіше використовують два способи – рядовий та розкидний. Для сівби краще використовувати спеціальну сівалку, зменшивши трудовитрати.
Як доглядати?
Догляд за кормовими рослинами мало чим відрізняється від інших видів трав. Він має на увазі виконання таких видів робіт:
- Полив. Періодичність вибирається залежно від кліматичних умов. При сильних опадів краще виключити полив, щоб не допустити залиття ґрунту. Під час посухи необхідно забезпечити щоденний полив.
- Підживлення. Проводити її рекомендується щомісяця – це підвищить урожайність, тому що кормові трави особливо потребують азоту та інших мікроелементів.
- Захист від шкідників. Жуки-довгоносики та інші комахи негативно впливають на траву, тому необхідно забезпечити повноцінний захист угідь від шкідників.
- Прополка. Сміттєва рослинність «забирає» у сіножаті поживні елементи, тому необхідно своєчасно її позбуватися.
Косити траву рекомендується в той момент, коли вона ще зелена, але при цьому не почала цвісти. Наприклад, люцерна входить у активну фазу цвітіння через 7-8 місяців. Сушити траву слід протягом 2-3 тижнів у сухому та теплому місці. Бажано, щоб воно було ізольовано від потрапляння прямих сонячних променів. При дотриманні всіх рекомендацій ви отримаєте якісний корм, який активно поїдатиметься сільськогосподарськими тваринами.