Вступ.
Люцерна посівна, сімейства бобові, широко застосовується як кормову рослину для тваринництва. Відрізняється високим вмістом протеїну і позитивним впливом на худобу.
Підготовка ділянки до посіву.
Сіяти люцерну можна відразу після повного сходу снігу. Перед посівом треба зробити декілька обов’язкових робіт для поліпшення зростання і збільшення експлуатаційного терміну посіву.
Насамперед необхідно зробити грунт чистим від бур’янів. При великій кількості бур’яну можуть бути проблеми зі сходом люцерни. Але варто відмітити, що при дотриманні норми висіву люцерни, вона, може успішно заглушити смітну рослинність.
Також обов’язково необхідно продіагностувати pH грунти. Низький рівень (кислий грунт) може несприятливо вплинути на зростання і розвиток люцерни. Нормой вважаються показники pH в районі 5-7.
Тому необхідно довести кислотність грунту до нормального, для люцерни, стану. Також можна відразу зробити внесення комплексних добрив.
Перед самим посівом обов’язково провести накочення грунту. Це робиться також після посіву. Глибина закладення насіння не більше 2 см.
Догляд і косіння.
Після посадки, люцерна проростає приблизно в течії місяця. Один з плюсів цієї рослини – укіс можна робити кілька разів в сезон. Максимальна кількість поживних властивостей у люцерни спостерігається до цвітіння.
Але якщо увесь сезон скошувати люцерну, не даючи їй відквітнути, термін експлуатації посіву зменшується. Рекомендується, хоты би один раз в рік, дати рослині відквітнути.
Найоптимальніший план дій:
- Перший укіс зробити під час фази бутонізації люцерни
- Другий укіс під час фази початку цвітіння
- І останній, третій – під час фази цвітіння
Перші два укоси забезпечує високий вміст протеїну, а третій дозволяє накопити цукру для хорошого перезимування. І ця схема не зменшує термін експлуатації посіву.
А після кожного косіння рекомендується робити наступні заходи:
- Прибрати рослинні залишки, щоб виключити появи бур’янів
- Внести азотні добрива.
Також варто уточнити – люцерна любить воду. Якщо в регіоні мало опадів, їй необхідно полив. Також, перед відходом в зиму, бажана підгодівля фосфорними добривами.
При правильному догляді і підтримці, термін експлуатації посіву складає від 5 до 7 років.
Приготування сінажу.
Допочатку прибирання треба підготувати сховище. Його очистити і приготувати під’їзні шляхи.
Підв’ялювання маси робиться до вологості 55-60Сушить необхідно в розкиданому стані.
Далі маса подрібнюється до рекомендованої довжини 2-3 см при вологості від 51 до 60 3-5см при вологості до 65.
Люцерна містить мало цукру, тому для нормального процесу бродіння необхідно застосовувати біологічні консерванти з патокою. Ця дія не дозволить утворитися масляній кислоті, яка протипоказана, наприклад, коровам.
Надалі відбувається тюкування маси, перенесення в сховищі і подальша його герметизація.
Відгодівля тварин.
Годування тварин силосом з люцерни необхідно розбавляти з кукурудзяним силосом або іншим трав’яним. У люцерні міститься велика кількість мінеральних речовин, більше, ніж в інших.
Вміст мінеральних речовин в силосі з люцерни:
- Кальцій: 18-20 г/кг
- Фосфор: 2,5-3,5 г/кг
- Магній: ~2.8 г/кг
- Натрій:~ 1,1 г/кг
- Калій: 22-30 г/кг
Але силос з люцерни не рекомендується давати у великій кількості. Зокрема, норма коровам – до 10 кілограм.
Важливо також, щоб силос був правильно приготований. Якщо в нім міститиметься масляна кислота, це може привести до зараженості молока.
Також з головних плюсів люцерни можна віднести той факт, що годування силосом з цієї рослини позитивно впливає на плодючість худоби і здоров’я їх копит.