Фацелія – це справді «скарб». Варто тільки дізнатися про властивості цієї невибагливої рослини, як відразу виникає бажання придбати насіння і переконатися на практиці в його невичерпній корисності.
Фацелія (Phacelia) – рід рослин сімейства Водолистникові (Hydrophyllaceae), що налічує 186 видів. Залежно від виду фацелію може бути як однорічною, так і дворічною рослиною. Фацелія – одноукосна культура, висотою від 50 до 1 метра, що є трав’янистим кущиком з густо розгалуженими відростками, що відходять від стебла; листя яскраво-зелене, щільне; квітки можуть бути рожевими, фіолетовими, блакитними та бузковими, складаються з п’яти пелюсток, невеликі за розміром з довгими тичинками.
Найпопулярніші види фацелії:
– скручена фацелія (квіти зібрані в скручені суцвіття) – рослина виростає до 50 см, цвітіння дрібними синіми квітами відбувається з середини червня до жовтня;
– дзвонова фацелія (квіти темно-сині дзвонової форми) – рослини виростають до 25 см, мають тривалий період цвітіння;
– фацелія пижмолистная – найбільш цінний вид фацелії (прекрасний сидерат і чудовий медонос); висота сягає 100 см; квіти блакитні із сіруватим відтінком; кущ, що утворюється, дуже об’ємний через численні бічні пагони.
Якісна характеристика фацелії.
1.Натуральне добриво.
Практично ідеальним сидератом є фацелія пижмолистая. При висіві на сотні 150-200 р. насіння вона утворює густий зелений килим вже через кілька тижнів, а до початку бутонізації (40-45 день) нарощує до 300 кг зеленої маси. Після скошування та перекопування бадилля швидко розкладається, т.к. має соковиту консистенцію, насичуючи ґрунт органічними речовинами, азотом, калієм, фосфором, мікроелементами. Мочковата коренева система, добре заглиблюючись у ґрунт, сприяє її розпушенню, прибирає надмірну кислотність ґрунту.
Зелена маса фацелії, перемішана із землею, за поживною цінністю рівнозначна внесенню такої ж кількості визрілого рослинного компосту або перегною.
Щоб важкий глинистий ґрунт та збіднений ґрунт зробити пухким та родючим, необхідно на одному місці вирощувати фацелію протягом року (2-3 сівозміни), починаючи з ранньої весни. Скошують траву через 1-2 тижні після початку цвітіння; біомасу перекопують або використовують як мульчу.
2.Фітосанітарний.
Фацелія оздоровлює ґрунт:
— Бореться з бур’янами (густо посіяна культура має швидке зростання, не даючи розвинутися бур’янам).
— Олужує ґрунт, пригнічуючи бур’яни, що ростуть на ґрунтах із підвищеною кислотністю (мокрицю, кінський щавель, пирій).
— Фацелія містить фітонциди, які відлякують деяких шкідників (листоверток, плодожорок) і залучають комах, які їх поїдають.
— Очищення грунту від коріння пирію сприяє зникненню дротяника.
— Близькість фацелії не переносить сарана і деякі види ґрунтових нематод.
— Фацелія згубно діє на грибкову, вірусну та ін. патогенну мікрофлору, служить профілактикою фітофторозу овочевих рослин, кореневих гнилей, парші.
3.Медонос.
Кожна рослина фацелії утворює від 20 до 40 колосоподібних суцвіть, сумарно це – від кількох сотень до тисячі квіток за сезон. Період цвітіння триває до півтора місяця, забезпечуючи бджіл великою кількістю високоякісного нектару. За нектаропродуктивністю фацелію можна порівняти з квітучою липою. За сезон з 1 га посівів збирається 250 – 300 кг меду, який відноситься до рідкісних сортів вищої якості, володіючи не тільки чудовим смаком, але й багатьма корисними властивостями. Мед із фацелії повільно кристалізується, тому його часто залишають для підживлення бджіл.
Для успішного запилення городніх та садових культур рекомендується посадити в різних частинах ділянки острівці фацелії, що привабить комах-запилювачів з усієї округи.
4.Декоративна рослина.
Тривале цвітіння яскравих квітів, чудовий медовий аромат – незаперечні причини використання фацелії у декоративному квітникарстві. Найбільш популярна фацелія дзвонова. Але й інші види фацелії чудово виглядають у квітниках, радуючи око та незмінно виконуючи інші свої корисні функції.
5.Кормова культура.
Соковиту траву фацелії використовують як корм для тварин та птахів. Для цих цілей рекомендується вирощувати її не як монокультуру, а у поєднанні з вікою, горохом та іншими бобовими рослинами. Зелена маса корисна та поживна.
Посів фацелії.
Сіяти фацелію можна у два основні терміни: навесні та восени. Але можна вирощувати її цілий сезон, висіваючи кожні 3-4 тижні. Все залежить від результатів, яких Ви бажаєте досягти. Оскільки фацелія морозостійка (витримує мороз до -9⁰С), сіяти її можна вже напровесні.
Ґрунт необхідно перекопати на глибину 5 – 7 сантиметрів. Слід врахувати, що насіння фацелії дуже дрібне, тому для більш рівномірної посадки їх змішують порівну із сухим піском. Розподіляючи у ґрунті на глибину 2 – 3 сантиметри за допомогою граблів (на присадибній ділянці). Якщо в груні недостатньо вологи, необхідно полити засаджену територію. Приблизно через півтора місяці фацелію починає цвісти. Період цвітіння – найкращий період для скошування (якщо не йдеться про функцію медоношення). Далі біомасу перекопують із землею (якщо йдеться про фацелію як про сидерат), розрівнюють ділянку і можна приступати до посіву чергової партії насіння.
Можна посіяти фацелію відразу після збирання врожаю, тоді перекопування не потрібно (земля під рослиною взимку не промерзне, а навесні буде пухкою та збагаченою).
Ось таке диво – фацелія! Всім рекомендуємо!