Аерація газону – одна з основних процедур для догляду за газонною травою біля будинку. Поряд з регулярним зволоженням та періодичним підживленням вона зберігає здоров’я вирощеної рослинності, дозволяє їй залишатися зеленою та соковитою. Для чого проводиться ця процедура, як правильно провітрюється ґрунт і які інструменти стануть у нагоді садівникові – розберемося і проведемо огляд прямо зараз.
Аерація ґрунту: що за процедура і навіщо потрібна
Абсолютно всі живі організми, включаючи рослинність, потребують кисню. Газони, у складі яких є здебільшого багаторічні злакові сорти рослин, мають розгалужене і потужне кореневище. Воно при поступовому розростанні формує товстий і щільний дерен, який згодом обмежує доступ атмосферного повітря, порушуючи газообмін.
Для запобігання всім перерахованим наслідкам і призначене провітрювання ґрунту – аерація. Ця дуже важлива процедура допомагає підтримувати природний процес надходження кисню до коріння, їх насичення.
Крім вентиляції, аерація необхідна для досягнення таких цілей:
- Поліпшення надходження води та різних поживних речовин до кореневої системи газону;
- Провокування активного росту красивої рослинності, її омолодження;
- Провокування розвитку та поширення корисних бактерій. Вони покращують якісні параметри ґрунту;
- Підвищення опірності здорової газонної трави негативним факторам.
Як зрозуміти, що час провести аерацію газону
Для оцінки потреби газону у проведенні штучного провітрювання садівникові потрібно перевірити поточний стан кореневої системи. Визначити необхідність можна так: за допомогою звичайної лопати зрізається невеликий за розміром верхній фрагмент дерну. Якщо ж коріння сягає не більше, ніж на п’ять сантиметрів, газону екстрено потрібне провітрювання.
Ще однією ознакою є поява пожовклих ділянок на території газону, формування лисин. Без провітрювання кореневище не отримує належного обсягу повітря, вологи та добрив.
Час для аерації
Оскільки аерація проводиться тоді, коли газон створив щільний шар дернини, оптимальними пори року для процедури проколювання стають:
- Весна;
- Останній місяць літа;
- Осінь.
Щойно рослинність починає рясно кущитися, необхідно озброїтися аератором.
Типи та техніки аерації
Щелування
Специфіка та принципи щілини припускають проколювання ґрунту із застосуванням спеціального зубчастого інструменту. Замість інструменту з шипами можна взяти пристрій із тонкими трубками, діаметр яких становить приблизно два сантиметри.
Щилювання відрізняється ефективністю, оскільки під час процедури грунт біля зроблених отворів не ущільнюватиметься.
Однак недоліком щілини є ціна обладнання. Моделі з потужним двигуном для цього виду аерації коштує чимало.
Просте проколювання
При традиційній аерації проколювання густого дернового покриття робиться металевими штирями. Ґрунт при цьому не вилучається. Стіни виконаних лунок залишаться щільними, що знижує ефективність аерації. Проколювати землю потрібно під різними напрямками.
Будь-який інструмент для розпушування зветься аератор. Відмінності укладені лише у варіантах його виконання та тому, як він працює. Крім звичайних вил і грабель садівники використовують професійніші прилади. Для великих територій існують навіть повноцінні машини-аератори для провітрювання ґрунту.
Скарифікація
Як правило, здійснення скарифікації – вичісування – проводиться до того, як грунт аерується. Сенс процедури полягає у видаленні із земельної поверхні будь-якого сміття – це відмерлі залишки рослинності, і повстяна пробка, і будь-які сторонні предмети. Крім того, скарифікація проріджує ґрунт, злегка розпушує його. У цьому вона й схожа на аерацію.
Скарифікацію виконують двічі на рік. Перший раз – на початку весни. Другий раз – восени. Частота скарифікації залежить від частоти провітрювання трав’яного газону аератором. Для основної процедури застосовується скарифікатор – інструмент, що нагадує вила з тонкими жорсткими зубчиками, спрямованими всередину.
Садовий скарифікатор буває електричним, бензиновим.
Вертикуляція
Вертикуляція схожа на скарифікацію ґрунту, проте між двома процедурами існує відмінність. Пов’язано воно з тим, що вертикуляція є більш ґрунтовною маніпуляцією і передбачає поглиблене проникнення інструменту в землю. Для вертикуляції необхідний спеціальний інструмент, підвид аератора – вертикуттер. Пристрій працює майже як скарифікатор. Однак фрези вертикуттера мають подовжені зубці.
Інструменти для самостійної аерації
Аерація вилами
Найпростішим різновидом аератора, який знайдеться у кожного садівника, є вила. При попередньому поливі ґрунту такий аератор увійде в землю легко. Використання вил як аератора не так важко фізично, як довго і монотонно.
Аерація сандаліями
В якості аератора виступають і спеціальні ножні сандалії. У рейтингу інструментів вони посідають чи не перше місце. Якщо на обробку земельної сотки із застосуванням вил знадобиться близько двох годин, то використання сандалі вкорочує цей процес до години.
Обробка сандаліями-аераторами фізично непроста, оскільки потрібно докладати зусиль для проколювання ґрунту та зворотного виймання інструменту.
Недоліком використання шипастих сандалів як аератор є обмеженість застосування. Наприклад, така технологія аерації газону не підійде для юних газонів.
Самодельний інструмент для аерації газону
Для обробки газону можна спорудити аератор своїми руками. Це своєрідний барабанний інструмент із гострими зубами та зручною рукояттю. Для виготовлення саморобного аератора знадобиться товстостінна труба. Із неї треба робити сам валик. Він може бути вставлений у самохідний механізм, а може бути ручним. Для трубок, якими проколюють ґрунт, потрібні порожнисті матеріали.
Коли проводити аерацію
Частота обробки аератором залежить від:
- Того, скільки років газону (його віку);
- Типу ґрунту на дачній ділянці;
- Особливостей клімату;
- Умов використання галявини.
Загалом аератор застосовують один або два рази за весь сезон. Однак глинисті та чорноземні поверхні потребують більш частої обробки – по три та чотири рази. Юному доглянутому травостою у перші два роки життя поколювання не потрібне.
Інструкція з аерації газону
Обробка лужка аератором проводиться за чіткою інструкцією. Алгоритм роботи наступний:
- Насамперед садівник очищає газон від будь-яких бур’янів, частинок сміття, каміння;
- Після цього газон рясно зволожується. Робиться це за кілька днів до запланованої обробки аератором;
- Проводиться обробка граблями: розпушування та проколювання інструментом проводиться перехресно;
- Потім у хід йде аератор – зубці вводяться в ґрунт на глибину від 10 до 15 сантиметрів;
- Після закінчення обробки газон потрібно дати спокій на 2-3 дні.
Механічна або ручна аерація: що ефективніше
Ряд садівників вважає, що ручна обробка не зрівняється із застосуванням популярних механічних інструментів. Як аргументи такого вибору виступають такі факти:
- Автоматичний інструмент працює потужніше і легко пробиває навіть найщільнішу землю;
- Механізований аератор проколює на збільшену глибину;
- Оскільки стрижні автоматичного аератора пустотілі, вони витягують частину ґрунту назовні;
- Механічна обробка газону робить процедуру вдвічі і навіть тричі швидше, ніж ручна.
Вибирати, яким методом обробляти та проколювати свій газон, потрібно на підставі свого досвіду, площі території, характеристики ґрунтового складу. Наприклад, для невеликих просторів із нормальним ґрунтом підійдуть і ручні пристрої-аератори
Провітрювання ґрунту та газону шляхом його проколювання – корисний, але трудомісткий садовий захід. Якою технологією аерації користуватися і яким способом доглядати траву – вирішувати самому садівнику. Адже кожен власник заміської ділянки знає її ландшафт від і до.